ZAŽITE U NÁS

Kniha džungle

V malej chatrči, neďaleko džungle žije malý chlapec so svojimi rodičmi, keď jedného dňa na nich z džungle zaútočí tiger. Chlapec sa zľakne a začne utekať do džungle aby sa pred tigrom schoval, no v hustej džungli sa stratí. Po chvíli ho nájde vlčica menom Rakša, ktorej je chlapca ľúto a rozhodne sa ho chrániť. Príjme ho za vlastného, dá mu meno Mauglí a vychováva ho spolu s ostatnými vĺčatami.

Keď Mauglí trochu zosilnel a vyrástol, zobrala ho vlčica za vodcom svorky, ktorým bol vlk Akéla a žiadala ho, aby Mauglího prijal do vlčej svorky. „Viem že je iný, no vychovala som ho ako vlastného, prijmi ho prosím do svorky“, žiadala Rakša. Akéla bol silný, múdry, no už starý vodca svorky a tušil, že keď Mauglí vyrastie môže pre svorku predstavovať hrozbu, no zľutoval sa a Mauglího do svorky prijal.

Kým žije Mauglí vo svorke, obľúbia si ho medveď Balú a panter Baghíra, ktorí sú dávnymi priateľmi vodcu vlkov Akélu. Balú a Baghíra učia Mauglího nové schopnosti prežitia v džungli a čoraz viac sa z nich stávajú nerozluční priatelia. Baghíra je prísnejší, ale zato veľký dobrák ktorý sa snaží Mauglího naučiť všetko čo potrebuje na prežitie v neľútostnej džungli. Balú je zase vždy veselý medveď, ktorý sa všetko snaží Mauglímu vysvetliť hravou formou.

V džungli však na Mauglího stále číha nebezpečenstvo. Po jeho smrti neprestajne túži tiger Šer Chán, ktorý napadol aj Mauglího rodičov. Šer Chán pokladá všetkých ľudí za zlých a jediné po čom túži je pomsta, a práve Mauglí má zaplatiť životom za krutosť ľudí.

Keď vodca vlčej svorky Akéla zomrie, snaží sa Šer Chán presvedčiť ostatných vlkov zo svorky, že Mauglí predstavuje pre všetky zvieratá v džungli nebezpečenstvo lebo je človek a treba ho zabiť. Mauglí cíti že už v džugnli nie je v bezpečí a tak sa rozhodne svorku opustiť a vrátiť sa k ľudom. Medveď Balú a panter Baghíra sa však rozhodnú ísť s Mauglím a na nebezpečnej ceste naprieč džungľou ho chrániť. Hoci je cesta nebezpečná, trojica kamarátov na nej zažíva mnoho dobrodružstiev, ale aj kopec zábavy.

Jedného dňa však Mauglího unesú zdivené opice na rozkaz kráľa Ludvika – najväčšej a najmocnejšej opice v celej džungli. Kráľ Ludvik túži po smrtonosnom červenom kvete ľudí – ohni, ktorého sa všetky zvieratá boja. „Keď získam červený kvet, všetci sa ma budú báť a stanem sa kráľom celej džungle“ hovorí kráľ Ludvik Mauglímu. Hoci Mauglí nikdy nepoznal oheň, Ludvik je presvedčený že Mauglí vie ako červený kvet získať a ovládať, a snaží sa tak od Mauglího zistiť jeho tajomstvo. Keď Baghíra s Balúom zistia, že Mauglího uniesli a hrozí mu nebezepečenstvo, vydávajú sa za jediným tvorom v džungli, z ktorého majú opice strach, deväť metrov dlhým hadom menom Kaa, a žiadajú aby im pomohol Mauglího oslobodiť. Kaa na ich žiadosť privolí a s jeho pomocou sa im podarí Mauglího oslobodiť. „Ďakujem Vám moji drahí priatelia, do smrti budem Vašim dlžníkom. Musím však teraz z džungle odísť.“, povedal Mauglí. „Sme tvoja rodina, a tá si vždy pomáha. Vždy tu pre teba budeme“ odpovedal mu Balú.

Keď sa Mauglí vráti medzi ľudí, pozoruje ľudské zvyky, rýchlo sa učí ľudskej reči a stáva sa z neho pastier byvolov. Jedného dňa ho navštívia jeho vlčí bratia zo svorky aby ho varovali. „Šer Chán ťa našiel a je nablízku, čaká keď budeš najzraniteľnejší aby ťa mohol zabiť!“, varujú Mauglího. Mauglí vymyslí plán ako Šer Chána zabiť, požiada vlčích bratov o pomoc a vydáva sa s byvolmi do džungle. Vie že ho Šer Chán pozoruje a prenasleduje, ponáhľa sa preto k neďalekej úžine. Tam mu skríži cestu Šer Chán. „Teraz mi už neujdeš, zabijem ťa rovnako ako tvojich rodičov!“, vyhráža sa tiger Mauglímu. Vlci ale prichádzajú Mauglímu na pomoc a tigra obkľúčia. Stádo byvolov tigra udupe a tak Šer Chán zomiera pod tisíckami kopýt.

Mauglí sa konečne cíti v bezpečí, no keď sa vracia do dediny, ľudia ho obviňujú z čarodejníctva, lebo videli ako sa rozpráva s vlkmi. „To je ten čarodejník, ktorý hovorí vlčou rečou!“, kričia dedinčania. Mauglího z dediny vyženú naspäť do džungle. Mauglí sa tak vracia k vlčej svorke, na ktorej čele teraz stojí jeho vlčia mama – Rakša. „Vitaj doma Mauglí!“, privíta ho a Mauglí vie, že sem patrí.

VSTUPNÉ

DETI DO 2 ROKOV: ZDARMA
DETI OD 2 – 12 ROKOV: 8 €
DOSPELÍ A DETI OD 12 DOKOV: 12,00 €
Držiteľ preukazu ZŤP: 8 EUR
Dôchodca: 8 EUR

DETI DO 2 ROKOV: ZDARMA
DETI OD 2 - 12 ROKOV: 8 €
DOSPELÍ A DETI OD 12 DOKOV: 12,00 €
Držiteľ preukazu ZŤP: 8 EUR
Dôchodca: 8 EUR

NÁJDETE NÁS TU

REVIŠTSKÉ PODZÁMČIE 38,
966 01 ŽARNOVICA

REVIŠTSKÉ PODZÁMČIE 38,
966 01 ŽARNOVICA

OTVÁRACIE HODINY

apríl – máj
SO.-NE.: 10:00-18:00
Sviatky: 10:00-18:00
Posledný vstup o 17:00

apríl - máj
SO.-NE.: 10:00-18:00
Sviatky: 10:00-18:00
Posledný vstup o 17:00