ZVEROPARK

História losov v Zveroparku

Los mokraďový je pôvodným druhom, ktorý kedysi obýval slovenské lesy. Približne pred 300 rokmi boli losy na Slovensku vyhubené pytliakmi.

Začiatok chovu losov = začiatok Zveroparku

Jeseň 2013Na Revištské Podzámčie boli dovezené prvé losy z Nemecka. Majiteľ Zveroparku sa tak stal prvým chovateľom losov na Slovensku – to odštartovalo myšlienku vybudovať Zveropark a sprístupniť ho pre verejnosť.

Apríl 2015 – Do Zveroparku boli dovezené ďalšie losy, a to samec Hans z Nórska a samica Gigi z Nemecka, z ktorých sa vytvoril chovný pár.

24.6. 2015Otvorenie Zveroparku a sprístupnenie ho pre verejnosť.

September 2015 – Zveropark zažil prvú skutočnú ruju losov.

18.5. 2016 - Prvé losie mláďa na Slovensku po 300 rokoch. Narodilo sa páru Hansovi a Gigi. Pôrod bol bezproblémový a deň jeho narodenia sa zapísal do histórie Zveroparku ako jeden z najradostnejších dní.

15.9. 2016 – Krst losieho mláďatka s olympionikom Matejom Tóthom. Losie mláďatko dostalo severské meno STINA – v preklade pokračovateľ/nasledovateľ.

24.11.2016 – Smutné obdobie v Zveroparku, losie mláďatko STINA aj napriek všetkej snahe a veterinárnej starostlivosti uhynulo pre zdravotné problémy. Ruja v septembri 2016 nebola úspešná a tak Hans a Gigi v roku 2017 naďalej ostávali jedinými losmi v Zveroparku.

Marec 2018 – Krátko pred otvorením novej sezóny samec Hans nečakane uhynul. V záujme zachovania chovu týchto zvierat bol v apríli do Zveroparku privezený mladý los Swan, ktorý 15.5.2018 oslávil jeden rok.

Máj 2018 – Napriek úhynu samca Hansa bol predpoklad, že samica Gigi je opäť gravidná, čo sa v máji aj potvrdilo. Dňa 16.5.2018 zamestnanci Zveroparku pri pravidelnej kontrole výbehu losov objavili Gigi s čerstvo narodeným mláďatkom, ktoré sa tak stalo druhým losím mláďatkom narodeným na Slovensku po 300 rokoch, ktoré sa navyše narodilo tomu istému chovnému páru.

12.8.2018 - Krstnou mamou druhého losieho mláďatka na Slovensku sa stala biatlonistka a olympijská víťazka Nasťa Kuzminová. Mláďatko dostalo meno HELGA. O niekoľko mesiacov po tom, 19.5.2019, sme v Zveroparku s krstnou mamou Nasťou Kuzminovou oslávili aj 1. Helgine narodeniny.

Súčasnosť a budúcnosť losov v Zveroparku

Matka mláďaťa Helgy, samica Gigi, sa v Zveroparku dožila úctyhodného veku. Po jej skoneúhyne samca Swana sa nám podarilo získať ďalších losích samcov z Lotyšska a z Čiech. V súčasnosti teda tvoria v Zveroparku losie stádo 3 zvieratá – samica Helga a samci Mathias a Marcus. Napriek všetkým komplikáciám a náročnosti chovu losov sme odhodlaní v ňom pokračovať a v budúcnosti plánujeme v Zveroparku chovať ďalšie kusy týchto fascinujúcich zvierat, ktoré sa stali symbolom Zveroparku.

Náročný chov losov

Chov losov patrí k tým najnáročnejším. Losy sú zvieratá, ktoré sú mimoriadne citlivé na výživu a každá prudká zmena kŕmnej dávky ohrozuje ich zdravie a môže mať fatálne následky.

Životne dôležitý je pre ne ohryz (nie je možné ho nahradiť žiadnym iným krmivom) – listnatý či ihličnatý v závislosti od ročného obdobia. Najpreferovanejšou drevinou je pre losy vŕba, osika, či breza, v zime najmä jedľa či borovica.

Losy konzumujú okrem kríkov, a častí stromov i rôzne byliny, huby či vodné rastliny, výnimočne sa pasú. Denne je los schopný skonzumovať cca 15-20kg zeleného krmiva.

CITLIVOSŤ LOSOV NA ZMENY DRUHU KRMIVA A JEHO MNOŽSTVA JE DÔVODOM ZÁKAZU KŔMIŤ LOSY AKÝMKOĽVEK KRMIVOM, PRETO VÁS ŽIADAME, ABY STE TENTO PRÍSNY ZÁKAZ REŠPEKTOVALI.