zveropark Vstup Zverokuk Zverokuk Diviak lesný Králik divý Los mokraďový Páv korunkatý Bažant zlatýEmu hnedýHolandská minikozaJeleň sikaKoza kamerunskáKozorožec kaukazskýLos mokraďovýMara stepnáMedvedík čistotnýMorka diváNosáľ červenýPáv korunkatýQuessantská miniovcaSkunk pruhovanýKrálik domáciPerlička domácaSviňa domácaTur domáciBažant poľovnýDaniel škvrnitýDiviak lesnýJarabica poľnáKuna skalnáLíška hrdzaváMuflón lesnýSrnec lesnýVeverica stromováDiviak lesnýPstruh dúhovýRak riečnyAmfiteáterAutomat s pamätnými mincamiBufetDetské ihriskoGrilovanie rýbGRILPSTRUHHladkací kútikOhniskoPikniková lúkaRybolovStreľba z prakuTrampolínaVodopádSedem zhavranelých bratovGúľalo sa jabĺčkoFerdo mravecGumkáčiKrtkoMáša a medveďO Jankovi a MarienkePinocchioMaťo a KlinčekIšlo vajce na vandrovkuVodníkO zakliatom princoviBažant striebornýPlamienka driemaváMačka diváKrálik divýBažant diamantovýBažant kráľovskýSomár domáciZajac poľnýLama alpakaDikobraz bielochvostýSvišť bobakKengura bennettovaHolub pávikVčielka MajaMotýlia lúkaFretkaTáboriskoSedem zhavranelých bratovSedem zhavranelých bratovSedem zhavranelých bratovSedem zhavranelých bratovZverokukJeleň lesnýSkákacie centrum
 

Svišť bobak

(Marmota bobak)

Rad: hlodavce
Hmotnosť: 4 – 8 kg
Dĺžka tela: 42 – 84 cm
Dĺžka gravidity: 33-34 dní
Počet mláďat: 1 – 7
Dĺžka života: 15 – 18 rokov
Potrava: rastliny, zrno, hmyz, pavúky, červy

Svišť bobak patrí k najväčším zástupcom čeľade vevericovité. Žije v norách, v ktorých sa ukrýva pred nepriateľmi, slnkom a vychováva v nich svoje mláďatá.

Svište žijú väčšinou v skupinách, ktoré tvorí 5 – 15 členov pod vedením dominantného páru. Často sa stavajú na zadné končatiny a pozorujú možné nebezpečenstvo zo strany predátorov. Ak predátora zbadajú, vydajú výstražné pišťanie a všetci sa ukryjú vo svojich norách.

Pred príchodom zimy svište konzumujú veľké množstvo potravy, aby si nazhromaždili čo najviac podkožného tuku, vďaka ktorému prečkávajú hibernačné obdobie. Pária sa na jar, samice rodia slepé, ale osrstené mláďatá do nory vystlanej trávou. Mláďatá sú na život pripravené cca vo veku 40 dní.


Vitajte v Zveroparku,

na rozprávkovom mieste.
Plnom krásnej prírody, pôvabu zvierat, pokoja a kľudu.

Objavte jedinečné miesto ...