zveropark Vstup Los mokraďový Páv korunkatý Hus landeskáBažant zlatýEmu hnedýHodvábničkaHolandská minikozaJeleň sikaKoza kamerunskáKozorožec kaukazskýLos mokraďovýMara stepnáMedvedík čistotnýMorka diváNosáľ červenýPáv korunkatýQuessantská miniovcaSkunk pruhovanýKrálik domáciKura domácaPerlička domácaSviňa domácaTur domáciBažant poľovnýDaniel škvrnitýDiviak lesnýJarabica poľnáKuna skalnáLíška hrdzaváMuflón lesnýSrnec lesnýVeverica stromováDiviak lesnýPstruh dúhovýRak riečnyAmfiteáterAutomat s pamätnými mincamiBufetDetské ihriskoGrilovanie rýbGRILPSTRUHHladkací kútikOhniskoPikniková lúkaRybolovStreľba z prakuTrampolínaVodopádSedem zhavranelých bratovGúľalo sa jabĺčkoFerdo mravecGumkáčiKrtkoMáša a medveďO Jankovi a MarienkePinocchioMaťo a KlinčekIšlo vajce na vandrovkuVodníkO zakliatom princoviBažant striebornýPlamienka driemaváMačka diváKrálik divýBažant diamantovýBažant kráľovskýSomár domáciZajac poľnýLama alpakaDikobraz bielochvostýSvišť bobakKengura bennettovaHolub pávikVčielka MajaMotýlia lúkaFretkaTáborisko

Plamienka driemavá

(Tyto alba)

Rad: sovy
Hmotnosť: 300 – 650 g
Dĺžka tela: 29 – 44 cm
Počet vajec: 4 - 7 vajec
Dĺžka inkubácie: 30 - 34 dní
Potrava: drobné hlodavce ale aj vtáky – najmä vrabec domový a poľný, netopiere, obojživelníky, hmyz

Plamienka je stály vták, ktorý žije pri ľudských sídlach. Hniezdi vo vežiach kostolov, v budovách, zrúcaninách hradov či v starých bútľavých stromoch.

Plamienky začínajú tokať vo februári, ale väčšinou až v marci. Vydávajú rozličné chrapľavé hlasy. Na hniezdenie si vyberá kryté výklenky v budovách, tmavé kúty na povalách budov. Hniezdenie v prirodzených dutinách za posledných 30 rokov u nás nie je známe. Znášať začína väčšinou v prvej polovici apríla. Hniezdi raz do roka, no pri premnožení hraboša poľného aj dvakrát. Vtedy môže zahniezdiť aj v zimných mesiacoch. Podklad hniezda zvyčajne tvoria rozdrobené vývržky. Samica zahrieva znášku 30 až 34 dní, samec ju zásobuje potravou.

Mláďatá zostávajú v hniezde alebo jeho blízkom okolí pomerne dlho, trvá až 60 dní, kým sú schopné lietať. Keď je plamienka prekvapená a nemá možnosť úniku, predstiera mŕtvu, alebo naopak, našuchorí perie, skloní sa, roztiahne krídla, aby pôsobila čo najväčšími rozmermi, klepe zobákom a syčí, čím sa pokúša nepriateľa zastrašiť.


Vitajte v Zveroparku,

na rozprávkovom mieste.
Plnom krásnej prírody, pôvabu zvierat, pokoja a kľudu.

Objavte jedinečné miesto ...